Поиск по сайту

Зимові Карпати: де і як відпочити

Автор  Дмитро Стаховський
Зимові Карпати: де і як відпочити фото автора

Карпати чудові. Гарні улітку і теплі взимку. Сніг лежить, а воно гріє: гаряче вино, катання, різдвяні веселощі. Гріє й інше...

По-перше, немає потреби заморочуватися з візами. Стояти потім в чергах на західному кордоні України і милуватися польськими чи угорськими митниками. По-друге, діставатися досить зручно: ніч потягом або автівкою від Києва – це не відстань.

Та й зупинитися можна в першому-ліпшому селі. Хоча українці обирають тісніші й локальніші дислокації. У цьому – і проблема, і перевага Карпат. Гірські курорти України «переросли» себе вже давно: попит збільшується, ціни зростають, а рівень інфраструктури і сервісу здебільшого учорашній.

Сьогодні Карпати обросли дорогими лижними курортами і готелями, в яких у "високий сезон" навіть за шалені гроші не знайти вільного місця. На гірськолижних трасах, підйомниках і в ресторанах – не проштовхнутися.

Буковель: До найвищої лижної Мекки

В Україні лише два справді гірськолижні курорти – Буковель і Славське. Інші містечка і села також мальовничі, але до рівня курортів не доросли. Здебільшого – за рівнем інфраструктури.

Буковель славиться як наймолодша, але водночас і найпросунутіша, і найдорожча українська Мекка гірськолижників. Його траси й підйомники класично підібрані у «вузлик»: практично всі траси стікаються до підніжжя лише однієї гори. Там і весь супутній сервіс: готелі, прокати, ресторани, сувеніри.

На 53-х кілометрах лижних трас можуть вміститися до півсотні тисяч лижників. Власники курорту пишаються й тим, що він удвічі більший за комплекс у Сочі, де проводитиметься зимова Олімпіада-2014.

А тому розраховують, що колись і Буковель зможе прийняти зимові Олімпійські ігри. Ця віддалена перспектива вже нині є предметом заздрощів сусідньої Ворохти. Там ще з часів Союзу є олімпійська база для різних видів гірськолижного спорту, але вона так «славно» і загниває.

Власне, тепер Буковель спонукає до розвитку увесь Яремчанський район: землі навколо курорту стрімко подорожчали, і власники міні-готелів навколишніх сіл ловлять хвилю, заробляючи на туристах, які приїжджають сюди переважно узимку.

Вже навіть запровадили свою систему оцінки готелів: замість загальновизнаних сервісних зірочок міні-готелі й садиби тут оцінюють кількістю смерек. (Це нагадує народну систему маркування спиртних напоїв: коньяк «Три гички»).

Щоправда, покращувати якість побутових умов не поспішають – якщо за рік сюди наїжджає більше півмільйона туристів, а люди й так платять, тоді навіщо? Просто щосезону піднімають ціни.

І це на околицях. А що вже говорити на власне Буковелі. У місцевих готелях беруть близько $150 за добу. Це лише за проживання у 2-місному номері, без харчування.

Славське: до гори на БМП

Натомість Славське – курорт для демократів і студентів. Тут демократичні ціни, бюджетні лижні траси, і... ммм... народні умови проживання. Не відходячи від залізничної станції, можна знайти і помешкання, і прокат у гостинних ґазд.

У так званий «низький» сезон – з кінця січня до кінця березня – тут ще можна знайти ліжко-місце за 50-70 грн на добу, причому неподалік від лижної траси. Хоча – зі скромними побутовими умовами. На свята усі ціни зростають в кілька разів.

Славське має свою специфіку, відому всім, хто хоч раз тут побував. Перша особливість: лижні центри розташовані досить далеко один від одного. Назви основних відповідають назвам гір, на яких вони розташовані: Тростян, Захар Беркут, Політехнік, Погар.

Останні два – лижні спуски у мінімалістичному виконанні, здебільшого для початківців. Друга відмінність: за відсутності громадського транспорту і пристойних доріг туристи змушені пересуватися місцевими "таксі".

Це – особливий транспорт. Дуже потужний – настільки, щоб пройти тутешні дороги, – і місткий: УАЗики, вантажні ГАЗи та цілком придатні для військових умов БМП. У останнє «авто» втрамбують стільки пасажирів, що ви й не зчуєтеся, як раптом зрозумієте: у вас на колінах сидить двійко незнайомих дівчат.

Що характерно, розцінки на таксомоторні послуги від київських тут не дуже відрізняються. Отже, якщо ви – лижник, готуйтеся до щоденної поїздки туди-назад таким-от транспортом. Відтак, оптимально оселитися або ближче до гори з підйомниками, або у господарів, які вивезуть вас нагору й додому – зазвичай вони роблять для своїх пожильців знижку.

За 23 км від Славського знаходиться Подобовець, ще один гірськолижний курорт із трасою і бугельним підйомником.

Драгобрат: катання в купальниках

Найвище в українських Карпатах знаходиться лижна база Драгобрат. Однойменне урочище розташоване у Закарпатській області поблизу села Ясиня. Курорт стоїть на стику хвойних лісів та альпійської зони, біля підніжжя гори Стіг (1707 м).

Цьому курортові пощастило – завдяки природним умовам тут вже впродовж 30 років не спостерігалося жодної безсніжної зими. Отже, сніжний покрив на Драгобраті гарантовано з листопада по травень. Тут катаються навіть тоді, коли вже час засмагати – от і поєднують зиму й літо, катаючись у купальних костюмах. А, скажімо, у Подобовці сніг лежить лишень до березеня.

Щоправда, Драгобрат – курорт невеличкий. Загальна довжина кількох трас – 9 кілометрів. Проте снігу може бути до 5 м, що й приваблює любителів цілини.

Готелів небагато, і вони суттєво відрізняються один від одного рівнем сервісу, а цінами – не дуже. Завдяки дорозі, по якій від села до Драгобрату можна дістатися лише трактором або вантажівкою, тут почуваєшся відірваним від світу. Але спокійно і затишно.

Ворохта, Косів, Вишків - зимовий спокій

Окрім звичних курортів, не можна не звернути увагу на інші місця в горах.

Я святкував зиму в Карпатах не один рік. Приїжджав кілька разів за сезон. Але найкращим відпочинком для себе і друзів обрав тихий сезон. Без лиж, сумнівної транспортно-годувальної інфраструктури і туристів. Значно приємнішим для нас стали затишні куточки Карпат у маленьких селах.

Святкували ми щось в урочищі Козьмещик неподалік села Лазещина. Це рахівський напрямок. Були у Косові, де співали колядок, потім на якомусь непомітному хуторці поблизу села Вишків, що на кордоні Івано-Франківської та Закарпатської областей, біля Торунського перевалу. Хутір усього із трьох хат, туристів там бачили хіба улітку і в бінокль... А краса там вражаюча.

Але найбільш улюблене моє місце – Ворохта. Для святкування Великодня або чийогось дня народження кращого місця не знайти. Господарі, які не перший рік нас приймають, справді раді нас бачити, а ми – їх. Степан завжди до приїзду гостей розпалить п’єц (піч по-гуцульськи), його теща зготує смачної грибної юшки, його дружина Руслана – постелить свіжу постіль із зимовим карпатським ароматом.

Ми привеземо подаруночків дітям, а Степан наступного дня відведе у колибу, де нас нагодують найкращим банушом (карпатським кулішом), справжньою бринзою, напоять чаєм із карпатських трав і глінтвейном. Потім разом із Степаном підемо до лазні його кума, а дорогою додому насолоджуватемося зоряним небом.

Не скажу, що у Ворохті дуже багато розваг. Але людей на свята вистачає. У таких умовах тут популярнішим є «санний спорт» – адже гір не бракує.

НОТАТКИ ТУРИСТА

Що дегустувати

Карпатська кухня – бануш, грибна юшка з мазурками, ребра прикарпатські, пироги (це такі карпатські вареники, не плутати з однойменною випічкою), річкова форель. Після цього всього – мінеральна вода «Моршинська», «Трускавецька» або «Нафтуся».

Що придбати на згадку

Всюди у місцях скупчення туристів є сувенірні ятки. Чудовим подарунком близьким або друзям буде ліжник (ковдра з овечої шерсті), капці з овечою підкладкою, сувернірна карпатська бартка (гуцульський топірець) або навіть дримба – давній гуцульський музичний інструмент.


Реклама в Интернет

Реклама в Интернет

фотогалереи


Черное море во льду. ФОТО
Последний раз такое было 35 лет назад - тогда Черное море у берегов Одессы замерзло пол...
Секс и город/ 17 фото
В Нью-Йорке открылась выставка обнаженных автопортретов...
Сакура на Закарпатье/ 12 фото
Ужгород почти как Токио. Каждый год, в конце апреля столица Закарпатья расцветает роз...
Девушки из Тая (24 фото)
Красные фонари чаще всего ассоциируются с борделями в Амстердаме. Но опытные путешес...
Цветочный парад в Голландии/ 25 фото
Ежегодный Цветочный Парад - праздник красивых цветов и заманчивых ароматов. ...

рейтинги


5 самых интересных мест Армении
Армения находится между Турцией, Ираном и Азербайджаном. А еще она расположена на сты...
Храмы мира: ТОП-10 самых удивительных. ФОТО
Самые святые и вместе с тем - самые удивительные места в мире - это храмы разных религи...
Самые
Список десяти самых значительных мест по всему миру, которые закрыты для туристов ил...
Cамые посещаемые новые достопримечательности - рейтинг
Cписок самых посещаемых достопримечательностей в мире ...
Самые
«Грязные туалеты, сломанные сканеры, худшие бары и рестораны в Париже»... ...

Последние


В Мигию: к древним порогам, бурным водам и рафтингу
В старинное село Мигия (или Мигея) прежде всего едут рафтингисты, альпинисты и… учены...
Календар Pirelli 2015: фетиш, ретро, латекс. ФОТО
Знаменитий календар на 2015 рік шанувальники запам'ятають як один з найбільш сміливих. ...
Симферополь: город «Белая мечеть»
Татары называют этот город «Белая мечеть», для нас он - Симферополь. Обычно этот город...
Октоберфест - 2013: у Мюнхені випили майже 7 мільйонів літрів пива. ФОТО
Під час 180-го пивного фестивалю було лише 7,5 тисяч звернень до лікаря і 2 тисячі виклик...
Найкрутіший позадорожник для британських фермерів. ФОТО
Land Rover Defender - відмінний джип, добре відомий своїми ходовими якостями. Але їхати в остан...

Свежие предложения


Дві європейські столиці, гарячі термальні купальні та
Грандиозное путешествие по Испании с Мандруй Дешевше -
Тур в Китай с Игорем Захаренко: Пекин - Лоян - Сиань - Шан
Стоимость программы: от 550 грн. Романтический ужин вклю
Каменец-Подольский приглашает встретить Новый год 2013 в
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:Активный отдых. Активные туры. Каталог туристических сайтов.

Активный отдых. Активные туры. Каталог туристических сайтов.